Obec Luková leží v jihozápadní části okresu Ústí nad Orlicí. Pojedete-li silnicí z Lanškrouna směrem na Lukovou, po čtyřech km jízdy projedete pod železničním viaduktem-pomyslnou "vstupní branou" obce. Otevře se Vám obraz historické budovy školy z roku 1816, stavení bývalé rychty a barokního římskokatolického kostela sv. Markéty.
Vesnice se rozkládá po obou stranách Lukovského potoka tekoucího od západu k východu v délce 4 km. K obci je správně přidělena osada Květná, nacházející se 3 km jižně od Lukové.
Ráz okolní krajiny vesnice umocňují ze severovýchodní strany Orlické hory a Hřebečské vrchy ze strany jihozápadní.
První písemná zmínka se o Lukové i Květné ( která se původně nazývala Kozinoha) datuje do roku 1304 v darovací listině Václava II., kdy věnoval celé Lanškrounsko Zbraslavskému klášteru. Tehdy probíhá v původně české obci první vlna německé kolonizace. Luková byla trvale germanizována.
V roce 1910 žilo v Lukové 988 obyvatel německé národnosti a v tehdy ještě Kozinoze 201 Němců. Německé obyvatelstvo mělo až do roku 1945 výraznou převahu. Za protektorátu zde žilo 783 Němců a 95 Čechů. V roce 1938 byla obec začleněna do Sudet.
Po ukončení války 1945 došlo k poválečnému odsunu německého obyvatelstva a vesnice byla dosídlena z vnitrozemí. Ráz obce byl vždy převážně zemědělský.
Ohlédneme-li se za dobu před odsunem Němců, měla Luková 4 hostince 2 obchody, byla zde truhlářství, kolářství, kovářství, krejčovství, obuvnictví a holiči. V provozu byla cihelna. V Květné prosperovala hospoda a menší obchod, do roku 1953 i škola.
Mezi důležitá data v moderní historii patří padesátá léta minulého století, kdy se formovalo poválečné zemědělství. O dvacet let později se sloučila okolní zemědělská družstva do jednoho celku Jednotné zemědělské družstvo se sídlem v Žichlínku. Roku 1961 by v obci otevřen Kulturní dům, od roku 1983 funguje obecní vodovod, jehož stavba však pokračovala ještě celá osmdesátá léta . Vodovod je zásobován ze 68 metrů hlubokého zdroje v Trpíku. Květná má místní vodovod s vlastním zdrojem.
Jedním z výrazných milníků v moderní historii obce je rok 1993, kdy byla slavnostně otevřena železniční zastávka Luková u Rudoltic v Čechách. Trať se totiž už od svého vybudování v letech 1842 až 1845 obce ze severu dotýkala, ale nejbližší zastávka byla až v Rudolticích. Luková má nyní výhodné spojení jak směrem na Olomouc, Č. Třebovou, Brno, Prahu, Lanškroun, ale s přestupní stanicí v Třebovicích také na Prostějov.
Mezi významné události patří také rok 1997, kdy byla obec postižena velkou povodní, jakou žádní pamětníci nepamatují.
V roce 1997 proběhla plynofikace obce, čímž se zlepšily klimatické podmínky v Lukové, Květná je plně plynofikována od roku 2003.
K historickým památkám naší obce patří budova zdejší školy, která zde stojí od roku 1816. Římskokatolický kostel svaté Markéty byl postaven v 80. letech 19. století . Do té doby sloužil dřevěný kostel, postavený již roku 1304 a pro svou sešlost byl v 60. letech 19. století stržen. Původní místo, kde stál je označeno památníkem na místním hřbitově.
V padesátých letech minulého 20. století místní evangeličtí věřící za neuvěřitelně složitých a těžkých podmínek dokázali opravit budovu domku čp.54 a v roce 1952 byla otevřena jako Modlitebna Jana Amose Komenského Českobratrské církve evangelické.
Místní evangelíci byli většinou prostí a ne příliš majetní lidé. Za doby v padesátých letech nejtěžší komunistické totality, která věřícím nepřála ani trochu, spíše naopak, tak dokázali při své hluboké víře vlastně něco neskutečného. Na výstavbu "jejich" modlitebny věnovali kolikrát i poslední peníze do sbírky na stavební materiál i práci. Finančně tehdy pomohla Jeronymova jednota církve evangelické. Jaká síla víry tehdy evangelíky držela, nechtěl pochopit současný evangelický pan farář z Lanškrouna a roku 1997 budovu evangelické modlitebny krutě prodal místnímu hospodskému s velkým nesouhlasem evangelíků. A to v době kdy se církvím majetek vracel, který jim byl za totality neoprávněně odebrán.
Mezi další historicky hodnotné stavby se řadí několik hospodářských usedlostí, většinou z poloviny 19. století.
Krucifix na náměstí v Lukové je z roku 1793, z 1. poloviny 19. století je potom pískovcový kříž při odbočce na Květnou, sousoší Nejsvětější Trojice z roku 1812 u Krsků a socha sv. Jana Nepomuského z roku 1810 u zastávky ČD.
V Květné patří mezi památky kaple sv. Vavřince z roku 1863 a u ní stojící barokní kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné z roku 1771.
V budově obecního úřadu je v provozu mateřská škola, základní školu navštěvují žáci 1.až 4. ročníku. V současnosti máme jednotřídku o třech ročnících. Starší děti dojíždějí do školy do Damníkova anebo Lanškrouna. Záleží na rozhodnutí rodičů. Ke škole patří také vybavená družina. Za lékařem občané dojíždí do Lanškrouna anebo sousedního Damníkova.
Ve vesnicei máme 3 obchody, hostinec, pekárnu. Hlavní podnikatelské aktivity v obci dnes vyvíjejí Zemědělsko-obchodní družstvo Žichlínek, firma Vonda+ Vondra - vývoj a výroba mechanizačních prvků, Štefanovo pekařství, Truhlárna-Čada, Truhlářství -Drup, Autodoprava a autoopravna-Janda, firma Snary, masér a léčitel-p. Krsek, Oáza-prodej zdravé výživy, firma Candy-penzion pro psy -Lukovský dvůr, firma Fišer renovace dveří. Další služby nabízejí ještě pak jiní drobní podnikatelé .
Aktivně pracují v obci různé organizace, některé z nich upřednostňují práci s mládeží. Ať už se jedná o myslivecké sdružení, kynology, Sokol a nebo hasiče. Sokol s fotbalovým družstvem mužů a dorostu jsou hráči v okresním přeboru. Družstva mladších a starších žáků hrají v 1.třídě krajského přeboru.
Základní kynologická organizace s téměř padesátiletou tradicí prokazuje výsledky své poctivé práce nejen v okresním či krajském měřítku, ale i republikovém, průběžně v letech celého svého trvání. V poslední době má Mistra republiky ve sportovním výcviku za rok 2002 a druhé místo za rok 2003 v kategorii mládeže. Také v agility má účast na Mistrovství republiky mládeže v roce 2001 a 2002. Fotbalové i kynologické hřiště je nejen v dobrém stavu, ale má i odpovídající sociální a sportovní vybavení. Stejně jsou na tom i myslivci a hasiči.
V budově obecního úřadu v Lukové a v obecním domě v Květné máme vybavené knihovny.
Kladně je hodnocena komise pro styk s občany. Organizujeme vítání občánků , besedy s důchodci, na přání občanů obřad zlatých svateb, dětské maškarní karnevaly, navštěvujeme občany při jejich významných životních výročích. Všechny události zachycuje kronika obce.
Připravujeme zřízení rekreačního hřiště v Květné a také v prostoru bytovek v Lukové.
Měli bychom pamatovat na staré a opuštěné občany, pro ty naše obec žádné ubytovací zařízení nemá a v případě potřeby zajišťujeme umístění v domovech důchodců. Vytváříme podmínky pro výstavbu rodinných domků pro mladé.
Malebnou přírodou u nás v obci i v jejím okolí Vás provedeme při každoročním pořádaném turistickém pochodu "Lukovský mandel" vždy koncem května. Pěší trasy a dvě cyklotrasy vedou krásným prostředím Hřebečských vrchů ( Mladějovské hradisko) s nevšedním rozhledem na okolí Lanškrounska, Moravskotřebovska a Orlických hor.
V nejbližší budoucnosti připravujeme vybudování cyklostezky Luková-Rudoltice v celkové délce 2305m. Na tuto stavbu bylo vydáno již územní rozhodnutí. Na výstavbě se budou podílet obě obce.
Naše obec v letošním roce 2004 slaví 700let svého trvání. Zveme všechny rodáky i bývalé občany naší vesnice k účasti této oslavy. Hlavní program proběhne v sobotu 17.července v prostorách místního fotbalového a kynologického sportovního areálu.
Památky Luková:
- Kostel sv. Markéty. - r. 1677 připomínán původní dřevěný kostel šalovaný, jednolodní, s kamennou věží, uvnitř pomalovaný výjevy ze selského života (orání, přátky aj.)
Dnešní stavba z r. 1885. Hlavní barokní oltář z r. 1690. Sošky sv. Václava a Josefa z 18. stol.
- U kostela socha sv. Jana Nepomuckého z r.1810.
Památky Květná:
- Kaple sv. Vavřince - z r. 1893, jednolodní, čtvercová nečleněná, sklenutá plackou, s půlkruhovou apsidou, sklenutou konchou. Hlavní oltář z poloviny 19. stol. s obrazem sv. Vavřince, lidová práce. Zařízení vesměs z r.1830.
- U kaple kříž z r. 1771 na podstavci s reliefem.
Z knihy: UMĚLECKÉ PAMÁTKY ČECH; Zpracovali: pracovníci pro teorii a dějiny umění: A. Bartušek, J. Krčálová, A. Merhautová-Livorová a Em. Charvátová-Sedláčková, Em. Poche, Zd. Wirth, Vydalo Nakladatelství Československé akademie věd v roce 1957
Zájmové spolky a sdružení
Tělovýchovná jednota Sokol Luková - předseda Lucie Čuhelová
jednatel p.Mikulecký - 733 662 336
předseda- fotbalového oddílu-Zachař Josef - 721 719 429
Sbor dobrovolných hasičů Luková, Luková čp. 150 -velitel jednotky-Klubrt Luboš - 604 455 960
starosta SDH- Klubrt Jaromír – 731 109 701
Myslivecké sdružení Luková -předseda- Pauk František - 603 397 767
správce MS chaty- Sejkora Lubomír - 737 767 372
Základní kynologická organizace Luková ev.č. 187 - předseda Doleček Josef – 732 156 617
Klub chovatelů Rhodéských ridgebacků – předseda - Ing. Kotěra Petr – 777 088 109; sídlo: Luková 161, 561 23 Damníkov
www.kchrr.com; petr.kotera@centrum.cz
Jezdecká společnost SÁRA Luková-Lanškroun (parkurové skákání)
kontaktní osoba-Blažková Vladimíra - 602 149 842
www.lukova.cz (Jezdecký klub „ Sára“)
Sportovně střelecký klub POLICIE ORLICE
( zájmová a komerční činnost na střelnici v obci Luková za ZOD)
www.strelnicelukova.cz; info@strelnicelukova.cz
- kontaktní osoba-Simon Stanislav - 603 500 785
Veřejnosti nabízí:
- kondiční střelby držitelům zbrojních průkazů
- možnost střelby i bez zbrojního průkazu
- střelba ze všech ráží ručních palných zbraní
- střelba z historických zbraní
- střelba na Americký trap
- střelba na běžící cíl
- uspořádání soutěží pro kolektivy
- poradenskou službu při výběru osobních zbraní
- příprava žadatelů o zbrojní průkaz k vykonání zkoušky z odborné způsobilosti
- provedení zkoušky z odborné způsobilosti
- pronájem střelnice kolektivům s možností střelby
Navštívit nás můžete: v období od 15. března do 15. listopadu běžného roku
- pátek 14.00 - 18.00 hodin
- sobota 09.00 - 16.00 hodin