Jubilejní kameny knížete Johanna II. z Lichtenštejnu (nebo chcete-li z Liechtensteinu) se na našem území objevily na konci 19. století, přesněji v roce 1898. Tehdy totiž pan kníže vládl na svých…
Rozcestník Prameny se nachází v nadmořské výšce 700 metrů na jednom z vrcholků Hanušovické hornatiny, „tyčících se“ mezi Šumperkem, Velkými Losinami a Hanušovicemi (nebo chcete-li Horním Bohdíkovem,…
Malebné město Letohrad, které i s "přidruženými" obcemi nyní dosahuje počtu asi šesti a půl tisíce stálých obyvatel, najdeme v podhůří Orlických hor hned vedle toku Tiché Orlice. Možná to málokterý…
Většinu objevů člověk vytvoří ve volném terénu, občas se ale stane, že k objevu dojde jaksi neplánovaně a to přímo v pohodlí domácího křesla. (lépe řečeno židle). Ostatně již Jules Verne kdysi…
Tentokrát se podíváme na skoro 2 km dlouhý úsek údolí mezi mostem nad koncem Klášterce nad Orlicí a Pašeráckou lávkou. Od rekreačního střediska Orlice už oblast spadá do přírodní rezervace…
Průnik Divoké Orlice z Polska na naše území patří k těm nejromantičtějším místům v celých Orlických horách. I přes viditelné produkty lidské civilizace - blízkou chatu na Číháku, kamenný most přes…
Jedna z mnoha zajímavých památek šumperského okresu se může pochlubit jistou raritou. Jedná se totiž o lesní poutní kostel, který by normálně patřil obci Hrabenov. To by ho ovšem předkové této obce u…
Pokud jedu kolem, neopomenu se zastavit, už jen kvůli známému poznatku, že když vynecháme otevřenou hospodu, všechny ostatní pak už budou zavřené. Naštěstí hospoda U Přejezdu je poslední dobou…
Obec Štolnava byla založena jako hornická osada někdy okolo roku 1570. Přesto, že dnes byste ji již na mapách hledali marně, žily zde ještě na počátku minulého století téměř dvě stovky obyvatel a…
Nedaleko od Hory Matky Boží a kláštera na Hedči se můžeme pohledem na okolní krajinu pokochat nejenom z přírodních vyhlídek Mariánské hory, ale také z vyhlídkového Ochozu prosté ocelové rozhledny s…