V místech, kde tomu přírodní terén, krajina i zalidnění dovolovaly v průběhu války a hlavně ke konci, když se blížila fronta, vznikaly větší či menší partyzánské jednotky. Právě takový terén se…
Zajímavé poutní místo a bývalé lázně na okraji východočeského šestnáctitisícového města Česká Třebová bývají dodnes nejčastěji spojovány se jménem spisovatelky Boženy Němcové. Nevím do jaké míry…
Na stopu románské rotundy v České Třebové mě přivedly různé výstavy v šumperském Vlastivědném muzeu. Tato památka je zde totiž prezentována jako – od mého rodného města - nejblíže se nacházející…
Zrušení nevolnictví, konec napoleonských válek a hospodářský rozkvět, který nastal v první čtvrtině 19. století vedl k tomu, že i vesnice se začala proměňovat. Bohatnoucí obyvatelstvo se snažilo…
V centru menší východočeské obce Semanín, nacházející se nedaleko České Třebové a – relativně - i dvou okresních měst (leží na půli cesty mezi Ústím nad Orlicí a Svitavami), můžeme objevit několik…
Semanínský smírčí kříž je všeobecně považován za nejstarší pamětihodnost této východočeské obce. Semanín u České Třebové, ve kterém dnes žije přibližně 600 obyvatel, je poprvé písemně zmiňován v roce…
Kříž z roku 1843 u křižovatky polních cest z Hartíkova a Rudy nad Moravou k Janoušovu. Rozcestí najdeme na katastru Hartíkova. Název Pod Janem se vztahuje nejspíš právě k obci Janoušov. Nápis v…
Datum vzniku Zámeckého parku v Bludově není zcela jasné, nicméně lze usuzovat, že park začal vznikat někdy v průběhu 18. století víceméně souběžně z přestavbou původního renesančního Zámečku na větší…
Hřebínek se třemi hlavními vrcholy nad Rudou nese název Žďár. Stejnojmenná přírodní památka s územím na hadcovém podkladě. Dobře dostupný po zelené (příkřejší) či žluté značce z Rudy nad Moravou,…
Centru obce vévodí stylově těžko zařaditelný Kostel sv. Vavřince. Ačkoliv je obec poměrně starobylá (zmínky z r. 1310, 1340), kostel je relativně novostavbou. Řada pramenů sice uvádí, že ten dnešní…