Rozcestí U Císařské boudy v Rychlebských horách patří k frekventovaným místům, kudy projdou v příhodných dnech (těch volnějších) jistě stovky, možná i tisíce turistů. Styk několika značených…
Po skončení Velké války (které se později začalo říkat 1. světová) se začalo ve většině zemí, odkud pocházeli stavět padlí bojovníci, stavět množství pomníků a památníků, které tuto událost…
Vlastně jen malý rybník, který zpestřuje krajinu v údolí Moravské Sázavy. Díky blízké cyklostezce po opuštěné dráze od Lupěného do Hněvkova ho mine řada cyklistů, ale i inline bruslařů, kteří po…
Pomníky 1. světové války jsou u nás rozesety skoro v každé větší obci po celé republice. Protože tehdy vstupovaly naše země do válečné vřavy ještě jako součást Rakousko-uherské monarchie, oběti…
Historie lanškrounského muzea se začala psát v roce 1905, jeho hlavním cílem bylo shromažďovat muzejní sbírky a pečovat o ně. Nejprve muzeum našlo své místo v několika místnostech v části budovy…
Fantazie některých pisatelů je vskutku impozantní. Už je tomu nějaký pátek (letos čtyři roky – psáno v září 2017). Zhruba tou dobou, tedy v roce 2013 proběhla rekonstrukce v prostoru křižovatky…
Novou zastávkou, vlastně trošku mimo téma na okruhu Petrovských studánek je nové vyhlídkové místo. Původně vznikla naučná stezka Petrovské studánky jako iniciativa místních nadšenců. Mělo to své…
Poněkud zastrčená na dolním konci Hynčiny se ukrývá u okraje silnice socha Panny Marie Immaculaty. Objekt je památkově chráněný, ale přeci jen by si žádal nějakou důkladnější opravu. Na podstavci v…
Výstavní galerie jsou dnes poměrně „v kurzu“ a i v České republice jejich počty rostou téměř geometrickou řadou. Nejinak je tomu také v severomoravském Šumperku, okresním městě v podhůří Jeseníků.…