Pískovcový kříž na šumperském městském hřbitově pochází z roku 1887 a jedná se o největší kříž na území města. Forma provedení je poměrně tradiční; kříž stojí na dvojstupňovém podstavci (tzv. plintu)…
Rozhodně tato vyhlídka nepatří k oficiálně vedeným vyhlídkovým místům. Nicméně pokaždé, když se tu ocitnu, na krátkou chvíli se zastavím. Samozřejmě že povětšinou sem vyrazím komo na nějakou tu…
Šumperk má již několik dní novou atrakci. Tou je tzv. chytrá lavička, kterou si město objednalo v závěru loňského roku. Je z akátového dřeva, najdeme ji v těsné blízkosti zdejšího divadla a má být…
Novou atrakcí láká nejen výletníky na svůj katastr Rapotín u Šumperka. Přesnější název vodního díla zatím není zcela znám, ale zřejmě se ujme označení Pod Tulinkou (nebo přehrada Tulinka?). Během…
Nepříliš nápadná kaple Svaté rodiny Krista v Dolní Temenici byla postavena na počátku druhé poloviny roku 1866. Tehdy byla ještě Temenice samostatnou německou obcí Hermesdorf a kapli pro její „dolní…
Je jich všude plno, ale ne vždy si jich všimneme. Za staletí se staly součástí krajiny, takže se nám zdá, že jsou tu vlastně odjakživa. Na mysli mám samozřejmě různé kříže, kapličky, boží muka a…
Dominantou většiny hřbitovů bývají tzv. centrální kříže a nejinak je tomu i v případě Temenického hřbitova, nacházející se na okraji severomoravského města Šumperk. Zdejší kříž pochází z roku 1886,…
Mendrik je součástí města Ústí nad Orlicí a rozkládá se poblíž soutoku Tiché Orlice s Třebovkou. Leží při dolním okraji historické cesty, která vedla z Ústí nad Orlicí do Litomyšle u bývalé výletní…
Wolkerovo údolí má charakter lesoparku, kterým protéká Knapovecký potok. Nachází se na východním okraji města mezi sídlišti Štěpnice a Dukla, asi 1 km od Mírového náměstí. Z centra města se sem lze…
Výstavba nové železniční estakády byla součástí modernizace železničního uzlu Ústí nad Orlicí. Soumostí tří stavebních objektů celkové délky 360 m překonává řeku Třebovku, silnici druhé třídy II/315,…